Academia Kielcensis - Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Dawnej oraz spacer po Kielcach.
PROPONOWANA LOKALIZACJA
dz. nr 103 104, 105; obręb 10121 – kompleks barokowych budynków na Karczówce
KOSZT ZADANIA PRZED WERYFIKACJĄ
30000.00 zł
OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM
Academia Kielcensis to trwający w miesiącu wrześniu 2021 roku - od poniedziałku do piątku - staż dla młodych muzyków, w szczególności z Kielc, zawierający:
1. codzienne zajęcia indywidualne i grupowe pod kierunkiem wybitnych mistrzów o międzynarodowej renomie w zakresie śpiewu gregoriańskiego i prepolifonii europejskiej oraz chóralnej muzyki współczesnej sięgającej do korzeni pierwszego tysiąclecia, a także w zakresie muzyki instrumentalnej epoki renesansu i baroku;
2. koncert finałowy uczestników Academii / warsztatów;
3. nagranie zawierające najbardziej oryginalne wykonania opracowywanych pod kierunkiem mistrzów utworów;
4. spacer integracyjny po Kielcach w miejsca dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Wyjątkowa atmosfera kompleksu architektonicznego Karczówki stanowi idealne środowisko dla uprawiania oraz promowania muzyki dawnej, a co za tym idzie - kulturowo - turystycznego promowania naszego miasta.
Projektodawcy mają nadzieję, że Academia Kielcensis przyjmie się na stałe w repertuar wydarzeń kulturalnych Kielc, stając się imprezą cykliczną, promując w ten sposób piękno architektury naszego miasta, nie tylko Karczówki, ale także Wzgórza Zamkowego i innych zabytków Kielc.
Idea Academii i warsztatów zrodziła się z myślą o propagowaniu muzyki dawnej, której zbiór stanowi m.in.. Antyfonarz Kielecki z 1372 r. - rękopis liczący blisko 300 pergaminowych kart, w tym najstarszy znany zapis hymnu Gaude Mater Polonia, którego twórcą jest pierwszy znany z imienia polski kompozytor - Wincenty z Kielc. Dobrze, żeby Kielczanom o tym przypomnieć.
Projekt Academia Kielcensis jest także wydarzeniem związanym i wzbogacającym „Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej”, które decyzją Kielczan zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego.
Dzięki realizacji projektu podniesiony zostanie poziom wiedzy i wrażliwości na muzykę dawną, a sam projekt przyczyni się do promocji miasta w Polsce i zagranicą.