ZAZNACZ WŁAŚCIWY RODZAJ PROJEKTU!
ZWRÓĆ NA TO SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ! TO WAŻNE!
Jeśli masz wątpliwości jakiego rodzaju jest Twój projekt sprawdź w regulaminie.
Możesz również skorzystać z kalkulatora.
Wpisz lokalizację swojego projektu. Postaraj się to zrobić jak najbardziej precyzyjnie. Najlepiej będzie jeśli zrobisz to z dokładnością do działki geodezyjnej podając jej numer wraz z numerem obrębu geodezyjnego i adresem. Aby ułatwić wyszukiwanie potrzebnych informacji stworzyliśmy na Geoportalu specjalny profil Budżetu Obywatelskiego, na którym możesz sprawdzić numery działek, strukturę własności nieruchomości, punkty adresowe czy obowiązujące dokumenty planistyczne. Jeśli zadanie będzie realizowane na fragmencie większej działki, dobrze byłoby gdybyś doprecyzował, w której jej części odbędzie się realizacja, np. północno-zachodni narożnik działki, teren wzdłuż chodnika, między blokami przy ul... Przy składaniu projektu należy zaznaczyć lokalizację bezpośrednio na mapie. Od 2024 roku projekty mogą być zgłaszane nie tylko na gruntach stanowiących własność miasta ale również na tych, które stanowią własność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, Skarbu Państwa oraz Województwa Świętokrzyskiego.
UWAGA! Jeśli Twój projekt będzie zlokalizowany na terenie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej do projektu musisz załączyć oświadczenie dotyczące zobowiązania do ustanowienia tytułu prawnego do nieruchomości niestanowiącej własności Miasta Kielce, na której będzie realizowany projekt. Do projektu w systemie załącz skan lub wyraźne zdjęcie oświadczenia, a oryginał dostarcz do Urzędu wraz z listą poparcia.
Podaj konkretną kwotę, która wg. ciebie będzie wystarczająca by zrealizować projekt. Jeśli nie potrafisz dokładnie oszacować kosztu projektu, nie przejmuj się. Wpisz szacunkową kwotę. Ostateczna weryfikacja zostanie przeprowadzona przez pracowników Urzędu na etapie weryfikacji merytorycznej. Zwróć uwagę, alby szacunkowa kwota była spójna z zadeklarowanym rodzajem projektu. Dla ułatwienia na stronie www.bo.kielce.eu zamieściliśmy kalkulator zawierający szacunkowe koszty realizacji niektórych zadań. Pamiętaj! Są to ceny szacunkowe, uśrednione i mogą odbiegać od rzeczywistego kosztu. Dlatego ważne jest, abyś jak najbardziej szczegółowo opisał poszczególne elementy realizacji projektu w rubryce "OPIS DZIAŁAŃ".
Opisz szczegółowo swój pomysł i uzasadnij go. Napisz jaki problem społeczny zostanie rozwiązany poprzez realizację projektu lub jaki korzystny wpływ będzie to miało na życie społeczności lokalnej. Opis projektu ma kluczowe znaczenie zarówno przy jego weryfikacji przez pracowników Urzędu jak i przy głosowaniu na poszczególne projekty.
Szczegółowo opisz jakie działania są przewidziane w ramach realizacji projektu. Napisz co ma być zrobione, co kupione i jak to ma wyglądać (posadzenie trawy, wynajęcie sceny, zakup i montaż huśtawek i inne w zależności od rodzaju realizowanego projektu). Pamiętaj, że pomysł jest Twój, ale to miasto będzie go realizować. Pomóż nam zrealizować Twój projekt w taki sposób, aby był zgodny z Twoją wizją i z wolą głosujących!
Zgłoszony projekt - o ile to jest możliwe - uwzględnia uniwersalne projektowanie, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami:
Jednym z wymogów formalnych, które musi spełniać projekt budżetu obywatelskiego jest to żeby, o ile jest to możliwe, uwzględniał zasady uniwersalnego projektowania. Należy przez to rozumieć projektowanie przestrzeni w taki sposób, by była ona możliwie najbardziej użyteczna i dostępna dla wszystkich mieszkańców, bez potrzeby jej adaptacji lub specjalistycznego projektowania. Musisz w tym punkcie określić czy podjęte w ramach realizacji projektu działania będą z założenia odpowiadały potrzebom wszystkich użytkowników i nie będą wymagały specjalnych rozwiązań.
Przykładowo: Czy planowane przedsięwzięcie będzie uwzględniało potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami?
Pole jest nieobowiązkowe, ale bardzo ułatwi nie tylko weryfikację, ale przede wszystkim realizację projektu. Jeśli dysponujesz szacunkowym kosztorysem, wpisz go w tę rubrykę lub dodaj jako załącznik. Dotyczy to każdej dodatkowej dokumentacji dotyczącej Twojego pomysłu (dokumentacja fotograficzna itp.)
Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania podczas wypełniania formularza, możesz liczyć na naszą pomoc:
Urząd Miasta Kielce
Wydział Dialogu Społecznego
Biuro ds. Partycypacji Społecznej