IDEA KIELCE: Budżet Obywatelski

plik foto id: 1406005203

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

NR PROJEKTU: 139

Budowa tężni solankowej dla osiedli KSM, Barwinek, Pionier, Kochanowskiego.

LOKALIZACJA OSTATECZNA: Dowolne miejsce które władze uznają za najbardziej atrakcyjne pod tego typu inwestycję w okolicy osiedli KSM, Barwinek, Pionier, Kochanowskiego

TYP PROJEKTU:
Inwestycyjny mały

KOSZT ZADANIA: 150 000.00 zł

OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM:

W ramach działania wnioskodawca wraz ze Stowarzyszeniem Przyjazne Kielce chce doprowadzić do powstania pierwszej w Kielcach, osiedlowej tężni solankowej dla mieszkańców osiedli KSM, Barwinek, Pionier, Kochanowskiego. Tężnie solankowe to zazwyczaj drewniane, znakomicie komponujące się z otoczeniem budowle, gdzie roztwór solanki spływa po gałązkach intensywnie parując. Mini-tężnie solankowe nasycają powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem i żelazem, co korzystnie wpływa na schorzenia dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, stany ogólnego wyczerpania i nerwicę, powoduje wzrost odporności organizmu. Jest to jedno z najbardziej dostępnych i relatywnie tanich metod poprawy zdrowia mieszkańców, co ma szczególne znaczenie w mieście, miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza oraz w obliczu starzejącej się populacji naszego miasta. Projekt zakłada budowę wolno stojącego, estetycznego, wkomponowanego w otoczenie budynku, z zagospodarowanie okolicznego terenu, w szczególności w zieleń, ścieżka spacerowa i ławeczki, tak by osoby chcące skorzystać z atrakcji mogły to uczynić w komfortowych warunkach, korzystając równocześnie z uroków przyrody. Tężnie wytwarzają wokół siebie przypominający morski mikroklimat nasycając powietrze mgiełką solankową. Wg badań - godzina pobytu (najlepiej w formie spaceru) wokół tężni, odpowiada 3 dniom pobytu nad morzem. W ostatnich latach mamy ogromny boom na tego typu inwestycje w Polsce i w każdym miejscu stają się one jednymi z najbardziej atrakcyjnych i odwiedzanych przez mieszkańców lokalizacji pozytywnie wpływając nie tylko na zdrowie, ale i wizerunek okolicy.

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA:
Negatywna

UZASADNIENIE :
Realizacja projektu tężni solankowej, i późniejsze utrzymanie przez przez Gminę będzie generowało wysokie koszty tj. jest energię elektryczną, wodę, jak również wymiana solanki. Budżet obywatelski jest zadaniem jednorocznym, dlatego też, budowa tężni wymaga doprowadzenia wszystkich niezbędnych przyłączy techniczno-sanitarnych, jak i niezbędnych pozwoleń i uzgodnień budowlanych, co znacznie wydłuża czas realizacji.