IDEA KIELCE: Budżet Obywatelski

plik foto id: 1406005203

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

NR PROJEKTU: 94

Tężnia solankowa

LOKALIZACJA OSTATECZNA: Nr obrębu 591, działka 591, miejsce pomiędzy zejściem do parku miejskiego z bramy od ul. Zamkowej (Instytut Dizajnu( bliżej tego wejścia, a pomnikiem St. Staszica

TYP PROJEKTU:
Inwestycyjny duży

KOSZT ZADANIA: 9 000 000.00 zł

OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM:

Tężnia solankowa to budowa z drewna i gałęzi z tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki i w ten sposób wytwarza się mikroklimat, na zasadzie aerozolu , który pomaga m.in. w profilaktyce górnych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, zapalenia zatok. nadciśnieniu, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania. Powietrze wokół tężni jest nasycone cennymi mikroelementami takimi jak: jod, brom, magnez, sód, potas i żelazo. Wnikają one do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego i skórę. Najlepsze efekty uzyskuje się spacerując wokół tężni. Przebywanie wokół tężni solankowej ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Z tężni solankowej powinni korzystać: - mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, - osoby w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, - osoby pracujące w znacznym zapyleniu i wysokiej temeperaturze, - palacze tytoniu, - osoby pracujące głosem. Tężnia jest również wskazana w przewlekłych i nawracających stanach zapalnych dróg oddechowych, alergiach, w tym także alergiach skóry, chorobach tarczycy, dla osób , które chorowały na COVID 19. Tężnia wpisuje się również w walkę ze smogiem. Tężnia solankowa będzie obiektem ogólno dostępnym, bezpłatnym, całodobowym, z wyjątkiem okresu zimy i przerw na konserwację obiektu, tzn, uzupełnienie solanki.

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA:
Negatywna

UZASADNIENIE :
Został wykonany projekt na rewitalizację parku i została wydana decyzja przez Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków, która nie obejmuje tężni ze względu na zabytkowy charakter parku.