IDEA KIELCE: Budżet Obywatelski

plik foto id: 1400791834

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

Nerki to filtr życia.

IDENTYFIKATOR ZADANIA : N34

TYP PROJEKTU:
Nieinwestycyjny

PROPONOWANA LOKALIZACJA
Kielce (mieszkańcy miasta).

KOSZT ZADANIA :
30000.00

OPIS PROJEKTU WRAZ Z UZASADNIENIEM
Obecnie w Polsce ok. 13 % osób cierpi na choroby nerek (to ponad 5 mln), a drugie tyle nie wie, że ma chore nerki. Należy położyć nacisk na wczesne wykrywanie chorób nerek. Badajmy i leczmy nerki, ratujmy życie.
Zgłaszam następujące działania:
1) opracować ulotkę o zagrożeniach i sposobie zapobiegania chorobie nerek, ok. 25 tys. szt.
2) odbyć spotkania w różnych środowiskach (np. szkoły, akademiki, wspólnoty mieszkaniowe itp.) i rozdawać vouchery na badania dla ok.1000 dla mieszkańców Kielc w laboratorium analitycznym w zakresie poziomu kreatyniny, mocznika, sodu i potasu.

Ludzie mają zwykle dwie nerki, znajdują się one z tyłu poniżej dolnych żeber. U dorosłych każda nerka ma ok. 12 cm długości i waży ok. 180 gram. Nerki są filtrem organizmu. Oczyszczają krew dopływającą przez tętnice nerkowe, usuwają toksyczne produkty takie jak mocznik czy kreatynina. Przez wydalanie zbędnych produktów oraz soli w moczu nerki utrzymują właściwą zawartość wody w naszym organizmie Oprócz tego nerki pełnią jeszcze kilka innych ważnych dla organizmu funkcji. Rosnąca liczba pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PCHN) w Polsce i na świecie stanowi ogromne wyzwanie dla opieki zdrowotnej. Dlatego jako osoba po przeszczepie nerki, znająca cierpienia podczas dializ i nadal będąca pod stałą kontrolą transplantologiczną pragnę wyjść naprzeciw potrzebie walki z tym społecznym zagrożeniem, jakim jest choroba nerek. Starożytni powiadali, że nerki są skarbnicą mądrości i siedliskiem duszy.


ZAŁĄCZNIK : Artykuł - Nerka.pdf
ZAŁĄCZNIK : Artykuł - Nerka 2.pdf